Forum francuskie
Forum języka francuskiego, kultury francuskiej oraz Francji.

Wejdź na www.e-francuski.pl - stronę poświęconą nauce naszego ulubionego języka!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
francuski czy włoski?
Autor Wiadomość
marta

Wysłany: 2008-05-06, 22:22   francuski czy włoski?

Witam wszystkich,
zamierzam rozpocząć nauke drugiego jezyka (jak narazie posługuje sie tylko angielskim), niestety nie potrafie sie zdecydowac ktory bylby dla mnie lepszy - tzn prostszy (niestety super zdolna do nauki jezykow nie jestem) i bardziej przydatny na polskim rynku pracy...bardzo prosze o rady...z góry wielkie dzięki :-D

nitka 

Wysłany: 2008-05-07, 08:48   

hej:)
jestem pewna ze wszyscy tu obecni doradza Ci francuski z racji tego ze juz go troche poznali:)

poza tym nie wiem ktory jest latwiejszy; mowia, ze wloski, ale wg mnie wystarczy troche samozaparcia i wytrwalosci i da sie nauczyc kazdego jezyka:) i uwazam ze akurat na polskim rynku to wlasnie francuski przezywa swoj rozkwit( po angielskim, niemieckim i rosyjskim jest najbardziej popularny)

wiec ZDECYDOWANIE jestem za francuskim i wlasnie do niego bym Cie zachecala :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nitka :lol: :lol:

denka 

Wysłany: 2008-05-07, 14:07   

Heja dziewczyny,

Myślę że większość osób się zgodzi z poniższą hierarchią ważności języków dla potencjalnych pracodawców:

1. angielski
2. niemiecki
3. francuski
4. hiszpański = włoski = rosyjski

Wszystko zależy oczywiście od branży, powiązań narodowościowych danej firmy (tzn. w jakim kraju ma swoją właściwą siedzibę i jakim językiem mówią szefiowie czy część pracowników) czy miejsce zamieszkania w naszym kraju (wiadomo np. że niemiecki bardziej przydatny jest na Pomorzu albo Dolnym Śląsku, z racji bliskości do granicy niemieckiej czy też zaszłości historycznych).

Podsumowując, jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o pracę, to stanowczo doradzam naukę francuskiego, będziesz mieć większe szanse na jego wykorzystanie w karierze zawodowej.

Mam wrażenie, widząc po znajomych, że włoski jest jedynie językiem turystycznym, przydatnym na wycieczkach we Włoszech albo ściśle hobbystycznym - mniej u nas raczej Włochów niż Francuzów.

Dodatkowo, słyszałam gdzieś że Francja znacznie więcej ma nowych inwestycji w Polsce niż Włochy więc i jest więcej francukich firm.

Minusem jest to że francuski jest trudniejszy od włoskiego. Sama uczę się francuskiego ale znam podstawy włoskiego i hiszpańskiego i te języki są dużo prostsze.

Wybór więc należy do Ciebie.

pozdrawiam

nitka 

Wysłany: 2008-05-07, 15:29   

pewnie ze sie zgadzam z Twoja hierarchia, gdzie rosyjski jest za francuskim:) ja sie niestety kierowalam niezbyt miarodajnym zainteresowaniem poszczegolnym jezykiem na maturach:)
pozdrawiam
N. ;-) ;-) ;-)

..:: La publicité ::..

Odpowiedz do tematu