Salut! Bienvenue sur le site e-francuski.pl! Witamy na stronie poświęconej nauce języka francuskiego! Zapraszamy do wspólnej nauki, w szczególności do odwiedzenia działu Słówka oraz Gramatyka. Dlaczego warto uczyć się francuskiego? Bo to jeden z najpiękniejszych języków, a dodatkowo, po angielskim i hiszpańskim jest trzecim najważniejszym językiem świata. Au Revoir :)

Wieża Eiffla (Tour Eiffel)

Wieża Eiffla, mierząca dokładnie 324 metrów wysokości (dla porównania jest to 80 pięter wieżowca), występuje na prawie każdej pocztówce z Paryża, będąc tym samym najbardziej charakterystyczną wizytówką całej Francji.

Choć nazwana została imieniem swojego konstruktora, to jednak na pomysł jej powstania wcale nie wpadł sam Gustaw Eiffel lecz dwaj inżynierowie z jego pracowni, Koechlin i Nouguier. Eiffel kupił projekt od swoich kolegów i już samodzielnie, po dokonaniu modyfikacji zaprezentował go na Wystawie Światowej. Projekt zdobył uznanie i co najważniejsze - środki na realizację. Budowa ruszyła w 1886 roku a ukończona została po 26 miesiącach w marcu 1889 roku. Wtedy Gustaw Eiffel osobiście wszedł na sam szczyt konstrukcji i zatknął na nim francuską flagę. Wieża przyjęła pierwszych gości w maju tego samego roku. W owym czasie była najwyższą budowlą świata aż do 1929 roku. Podczas jej budowy zginęła jedna osoba na skutek upadku z dużej wysokości.

Jak nazywają ją Francuzi, la Dame de Fer ("Żelazna dama") położona jest w obrębie siódmej dzielnicy, przy Polach Marsowych, nad brzegiem Sekwany. Dojedziemy do niej wysiadając na jednej ze stacji metra: Bir-Hakeim, Trocadéro bądź Ecole-Militaire. Czynna jest praktycznie każdego dnia. Na pierwsze oraz drugie piętro można wejść schodami lub wjechać windą. Na trzecie piętro można wjechać już tylko windą. Na pierwszym piętrze jest kawiarnia a także oddział poczty, w którym na naszą pocztówkę dostaniemy specjalny pamiątkowy stempel. Wyżej, na drugim piętrze znajduje się restauracja Jules Verne oraz tarasy wraz z lornetkami. Trzecie, najwyższe piętro oferuje zaś fantastyczny widok na całe miasto. Są tutaj dwie galerie - jedna przeszklona wraz z tablicami informacyjnymi na których opisano rozpozcierającą się przed nami panoramę Paryża oraz druga galeria, położona jeszcze wyżej - otwarta, pełniąca rolę tarasu na wolnym powietrzu. Niestety, po zejściu na sam dół, w spokojnym spacerze tuż przy wieży często przeszkadzają napastliwi, lokalni sprzedawcy "pamiątek", w tym breloczków i miniaturek wieży.

Z ciekawostek warto dodać, iż wieża jest odmalowywana co 7 lat. Od 2000 roku jej szczyt wyposażony został w reflektory, które obracając się dookoła, upodabniają wieżę do latarni morskiej. Rzucany przez nie snop światła widoczny jest z odległości ok. 80 km. Pod pierwszym balkonem (poziomem), co zauważymy z samego dołu, zostały wyryte z inicjatywy samego Gustawa Eiffela, 72 nazwiska głównie francuskich naukowców - fizyków, chemików, astronomów, matematyków ale również inżynierów czy przemysłowców. Mniejsze lub większe kopie wieży znaleźć można w różnych częściach świata, przykładowo w Las Vegas czy Kopenhadze. W 1912 r. francuski wynalazca Franz Reichelt skoczył z trzeciego piętra wieży w celu przetestowania "płaszcza swobodnego opadania", czyli czegoś na kształt mini-spadochronu. Nie trzeba dodawać, iż test nie zakończył się powodzeniem. Dosyć niedawno, w niedzielę 24 czerwca 2012 r., jak doniósł liberation.fr człowiek z plecakiem, posługujący się językiem angielskim skoczył z wieży, wydostając się z drugiego piętra bezpośrednio na konstrukcję, z wysokości co najmiej 125 metrów. Wcześniej, po wejściu na wieżę, desperat zagroził skokiem, w związku z czym policja natychmiast ewakuowała turystów. Na górę wysłany został specjalny oddział straży Les pompiers du GREP (groupement de recherche et d’exploration profonde). Pomimo podjęcia negocjacji człowiek skoczył, w konsekwencji czego poniósł śmierć na miejscu.

Wszystkie zdjęcia na stronie e-francuski.pl chronione są prawem autorskim, jeżeli chcesz je wykorzystać, zapytaj najpierw autora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..