Salut! Bienvenue sur le site e-francuski.pl! Witamy na stronie poświęconej nauce języka francuskiego! Zapraszamy do wspólnej nauki, w szczególności do odwiedzenia działu Słówka oraz Gramatyka. Dlaczego warto uczyć się francuskiego? Bo to jeden z najpiękniejszych języków, a dodatkowo, po angielskim i hiszpańskim jest trzecim najważniejszym językiem świata. Au Revoir :)

Centre George Pompidou

Centre George Pompidou zwane również Beaubourg (od nazwy dzielnicy w której się znajduje) jest ciekawym pod względem architektonicznym budynkiem, mieszczącym zarazem Musée National d'Art Moderne (Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej).

Budynek nazwany został imieniem jednego z francuskich prezydentów - George Pompidou, który w 1969 r. zadecydował o powołaniu nowoczesnego cenrum kultury i sztuki. Konkursem na projekt budowli zainteresowało się wówczas wielu znanych architektów z całego świata. Ostatecznie wygrała koncepcja architekta z Włoch (Renz Piana) oraz Wlk. Brytanii (Richard Rogers). W ten sposón wybudowano oryginalną konstrukcję, składającą się głównie ze szkła, metalu, rur i kabli. Najciekawsze wrażenie sprawiają zaś przeszklone tuby z ruchomymi schodami, pozwalające podziwiać widoki podczas wchodzenia na samą górę.

Z drugiej strony budynku znajduje się biblioteka publiczna, do której dostęp ma każdy nieodpłatnie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż przed wejściem do biblioteki zdarza się często kolejka chętnych.

 

Musée National d'Art Moderne (Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej)

W muzeum zgromadzono największą i najbardziej znaną zarazem kolekcję sztuki nowoczesnej. Ponadto znaleźć tu można współczesną fotografię, eksponaty industrialne, jest nawet niewielka sala kinowa. Ponadto, zestaw eksponowanych dzieł jest zmieniany raz do roku.

Wszystkie zdjęcia na stronie e-francuski.pl chronione są prawem autorskim, jeżeli chcesz je wykorzystać, zapytaj najpierw autora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..