Język francuski (langue française lub français) - jest językiem romańskim, którym posługuje się jako językiem ojczystym (langue maternelle) ponad 80 mln ludzi. Według francuskiej wikipedii w 2018 r. językiem francuskim włada 300 milionów ludzi na całym świecie, z czego 235 mln używa go na co dzień a dla 90 mln jest to język narodowy.

Biorąc pod uwagę lokalizację geograficzną, język francuski usłyszymy przede wszystkim w Europie, to jest we Francji (art. 2 Konstytucji Republiki Francuskiej z 1958 r. gwarantuje charakter urzędowy języka francuskiego), w Belgii (południowa jej część, głównie Walonia oraz region Brukseli), w Monako, w Szwajcarii (w zachodniej jej części to jest w Romandii) oraz w Luksemburgu. W samej Francji językiem tym posługuje się ponad 63 mln ludzi.

Ponadto francuski jest popularny w Kanadzie (w prowincjach: Quebec, Nowy Brunszwik, Ontario, Manitoba, w mniejszym stopniu Alberta, Nowa Szkocja i Nowa Fundlandia) oraz w byłych koloniach francuskich czy też belgijskich w Afryce, to jest: Benin, Burkina Faso, Czad, Dżibuti, Gabon, Gwinea, Kamerun, Komory, Kongo, Madagaskar, Mali, Maroko, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Seszele, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Do listy krajów należy dodać jeszcze inne w tym: Haiti, Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska oraz Polinezja Francuska.

Ponadto, jest możliwym porozumienie się w języku francuskim w wielu innych państwach, np. w części Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza stany: Luizjana oraz Maine) czy np. w części Wietnamu.

Reasumując, język francuski ma status języka urzędowego w 32 państwach (według danych polskiej wersji wikipedii) oraz jest oficjalnym językiem licznych organizacji, np. jednym z sześciu języków ONZ oraz UNESCO.

Login Form