Up strona główna: e-francuski.pl     .: Ciekawe miejsca - Centre George Pompidou :. Slideshow


Centre George Pompidou

Centre George Pompidou zwane również Beaubourg (od nazwy dzielnicy w której się znajduje) jest ciekawym pod względem architektonicznym budynkiem, mieszczącym zarazem Musée National d'Art Moderne (Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej).

Budynek nazwany został imieniem jednego z francuskich prezydentów - George Pompidou, który w 1969 r. zadecydował o powołaniu nowoczesnego cenrum kultury i sztuki. Konkursem na projekt budowli zainteresowało się wówczas wielu znanych architektów z całego świata. Ostatecznie wygrała koncepcja architekta z Włoch (Renz Piana) oraz Wlk. Brytanii (Richard Rogers). W ten sposón wybudowano oryginalną konstrukcję, składającą się głównie ze szkła, metalu, rur i kabli. Najciekawsze wrażenie sprawiają zaś przeszklone tuby z ruchomymi schodami, pozwalające podziwiać widoki podczas wchodzenia na samą górę.

Z drugiej strony budynku znajduje się biblioteka publiczna, do której dostęp ma każdy nieodpłatnie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż przed wejściem do biblioteki zdarza się często kolejka chętnych.

Musée National d'Art Moderne (Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej)

W muzeum zgromadzono największą i najbardziej znaną zarazem kolekcję sztuki nowoczesnej. Ponadto znaleźć tu można współczesną fotografię, eksponaty industrialne, jest nawet niewielka sala kinowa. Ponadto, zestaw eksponowanych dzieł jest zmieniany raz do roku.

Wszystkie zdjęcia na stronie e-francuski.pl chronione są prawem autorskim, jeżeli chcesz je wykorzystać, zapytaj najpierw autora: wyślij mejla.


centre_pompidou (1)
centre_pompidou (2)
centre_pompidou (17)
centre_pompidou (3)
centre_pompidou (4)
centre_pompidou (5)
centre_pompidou (6)
centre_pompidou (7)
centre_pompidou (8)
centre_pompidou (9)
centre_pompidou (10)
centre_pompidou (11)
centre_pompidou (12)
centre_pompidou (13)
centre_pompidou (14)
centre_pompidou (15)
centre_pompidou (16)

Zobacz również:
  Wieża Eiffla      Katedra Notre Dame      Metro w Paryżu      Monako      Nicea      Łuk Triumfalny


Całkowita ilość zdjęć: 17 | Ostatnia aktualizacja: 09.12.10 14:08 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Zdjęcia wykonane przez: Paweł Kępiński. Wszelkie prawa zastrzeżone| Pomoc