Up strona główna: e-francuski.pl       .: Ciekawe miejsca - Wieża Eiffla :.


Wieża Eiffla (Tour Eiffel)

Wieża Eiffla, mierząca dokładnie 324 metrów wysokości (dla porównania jest to 80 pięter wieżowca), występuje na prawie każdej pocztówce z Paryża, będąc tym samym najbardziej charakterystyczną wizytówką całej Francji.

Choć nazwana została imieniem swojego konstruktora, to jednak na pomysł jej powstania wcale nie wpadł sam Gustaw Eiffel lecz dwaj inżynierowie z jego pracowni, Koechlin i Nouguier. Eiffel kupił projekt od swoich kolegów i już samodzielnie, po dokonaniu modyfikacji zaprezentował go na Wystawie Światowej. Projekt zdobył uznanie i co najważniejsze - środki na realizację. Budowa ruszyła w 1886 roku a ukończona została po 26 miesiącach w marcu 1889 roku. Wtedy Gustaw Eiffel osobiście wszedł na sam szczyt konstrukcji i zatknął na nim francuską flagę. Wieża przyjęła pierwszych gości w maju tego samego roku. W owym czasie była najwyższą budowlą świata aż do 1929 roku. Podczas jej budowy zginęła jedna osoba na skutek upadku z dużej wysokości.

Jak nazywają ją Francuzi, la Dame de Fer ("Żelazna dama") położona jest w obrębie siódmej dzielnicy, przy Polach Marsowych, nad brzegiem Sekwany. Dojedziemy do niej wysiadając na jednej ze stacji metra: Bir-Hakeim, Trocadéro bądź Ecole-Militaire. Czynna jest praktycznie każdego dnia. Na pierwsze oraz drugie piętro można wejść schodami lub wjechać windą. Na trzecie piętro można wjechać już tylko windą. Na pierwszym piętrze jest kawiarnia a także oddział poczty, w którym na naszą pocztówkę dostaniemy specjalny pamiątkowy stempel. Wyżej, na drugim piętrze znajduje się restauracja Jules Verne oraz tarasy wraz z lornetkami. Trzecie, najwyższe piętro oferuje zaś fantastyczny widok na całe miasto. Są tutaj dwie galerie - jedna przeszklona wraz z tablicami informacyjnymi na których opisano rozpozcierającą się przed nami panoramę Paryża oraz druga galeria, położona jeszcze wyżej - otwarta, pełniąca rolę tarasu na wolnym powietrzu. Niestety, po zejściu na sam dół, w spokojnym spacerze tuż przy wieży często przeszkadzają napastliwi, lokalni sprzedawcy "pamiątek", w tym breloczków i miniaturek wieży.

Z ciekawostek warto dodać, iż wieża jest odmalowywana co 7 lat. Od 2000 roku jej szczyt wyposażony został w reflektory, które obracając się dookoła, upodabniają wieżę do latarni morskiej. Rzucany przez nie snop światła widoczny jest z odległości ok. 80 km. Pod pierwszym balkonem (poziomem), co zauważymy z samego dołu, zostały wyryte z inicjatywy samego Gustawa Eiffela, 72 nazwiska głównie francuskich naukowców - fizyków, chemików, astronomów, matematyków ale również inżynierów czy przemysłowców. Mniejsze lub większe kopie wieży znaleźć można w różnych częściach świata, przykładowo w Las Vegas czy Kopenhadze. W 1912 r. francuski wynalazca Franz Reichelt skoczył z trzeciego piętra wieży w celu przetestowania "płaszcza swobodnego opadania", czyli czegoś na kształt mini-spadochronu. Nie trzeba dodawać, iż test nie zakończył się powodzeniem. Dosyć niedawno, w niedzielę 24 czerwca 2012 r., jak doniósł liberation.fr człowiek z plecakiem, posługujący się językiem angielskim skoczył z wieży, wydostając się z drugiego piętra bezpośrednio na konstrukcję, z wysokości co najmiej 125 metrów. Wcześniej, po wejściu na wieżę, desperat zagroził skokiem, w związku z czym policja natychmiast ewakuowała turystów. Na górę wysłany został specjalny oddział straży Les pompiers du GREP (groupement de recherche et d’exploration profonde). Pomimo podjęcia negocjacji człowiek skoczył, w konsekwencji czego poniósł śmierć na miejscu.

Wszystkie zdjęcia na stronie e-francuski.pl chronione są prawem autorskim, jeżeli chcesz je wykorzystać, zapytaj najpierw autora: wyślij mejla.


wieza_eiffla (1)
wieza_eiffla (2)
wieza_eiffla (3)
wieza_eiffla (4)
wieza_eiffla (5)
wieza_eiffla (6)
wieza_eiffla (7)
wieza_eiffla (8)
wieza_eiffla (9)
wieza_eiffla (10)
wieza_eiffla (11)
wieza_eiffla (12)
wieza_eiffla (13)
wieza_eiffla (14)
wieza_eiffla (15)
wieza_eiffla (16)
wieza_eiffla (17)
wieza_eiffla (18)
wieza_eiffla (19)
wieza_eiffla (20)


  Wieża Eiffla         Katedra Notre Dame         Metro w Paryżu         Monako         La Défense         Nicea         Łuk Triumfalny


Całkowita ilość zdjęć: 20 | Ostatnia aktualizacja: 13.11.08 21:50 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Zdjęcia wykonane przez: Paweł Kępiński. Wszelkie prawa zastrzeżone